Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y144224K4140T0L
Y144224K4140T0L picture photo
Mfg. Part Number
Y144224K4140T0L
Brief Description
RES 24.414K OHM 1/2W 0.01% RAD
Datasheet Download
Y144224K4140T0L.pdf
Availability of Y144224K4140T0L
QUANTITY
Y144224K4140T0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y144224K4140T0L
Internal Part NumberEIS-Y144224K4140T0L
PackagingBulk
Resistance (Ohms)24.414k
Tolerance±0.01%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Foil
FeaturesNon-Inductive
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.295" L x 0.098" W (7.50mm x 2.50mm)
Height0.315" (8.00mm)