Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y144226K1000T0L
Y144226K1000T0L picture photo
Mfg. Part Number
Y144226K1000T0L
Brief Description
RES 26.1K OHM 1/2W 0.01% RADIAL
Datasheet Download
Y144226K1000T0L.pdf
Availability of Y144226K1000T0L
QUANTITY
Y144226K1000T0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y144226K1000T0L
Internal Part NumberEIS-Y144226K1000T0L
PackagingBulk
Resistance (Ohms)26.1k
Tolerance±0.01%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Foil
FeaturesNon-Inductive
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.295" L x 0.098" W (7.50mm x 2.50mm)
Height0.315" (8.00mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y144226K1000T0L
Y144226K1000T0L Details Description
Related parts for Y144226K1000T0L
THERMISTOR FLOAT SW NYLON .6A datasheet.pdf
RES 140K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 2.74K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
TRIMMER 10K OHM 0.125W SMD datasheet.pdf
LSF-SMT 3.50/10/180 1.5 BK datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 3.5A 40 MOHM TH datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 18 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
1.25MM M HSG 34POS SMT datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator PWM Dimming 25mA Backlight 20-MLPQ (3x3) datasheet.pdf