Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y14422K61000B0L
Y14422K61000B0L picture photo
Mfg. Part Number
Y14422K61000B0L
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 2.61K OHM 1/2W 0.1% RADIAL
Datasheet Download
Y14422K61000B0L.pdf
Availability of Y14422K61000B0L
QUANTITY
Y14422K61000B0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y14422K61000B0L
Internal Part NumberEIS-Y14422K61000B0L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesRS92N
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.61k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Foil
FeaturesNon-Inductive
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.295" L x 0.098" W (7.50mm x 2.50mm)
Height0.315" (8.00mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y14422K61000B0L
Y14422K61000B0L Details Description
Related parts for Y14422K61000B0L
FER SPLIT FLTR 20POS MET 2PCS=1 datasheet.pdf
IC TRANSP LATCH OCTAL 3-ST 20DIP datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 2KB FLASH 28DIP datasheet.pdf
IC TXRX RS232 1MBPS LP 28-TSSOP datasheet.pdf
IC CTRLR HOT SWAP 3-20V 8SOPWR datasheet.pdf
TVS DIODE 11VWM 20.1VC DO204AC datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 6SKT SLD CUP datasheet.pdf
CONN HDR 75POS 2.54MM T/H datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 51MA 16.8 OHM datasheet.pdf