Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y1442400R000T0L
Y1442400R000T0L picture photo
Mfg. Part Number
Y1442400R000T0L
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 400 OHM 1/2W 0.01% RADIAL
Datasheet Download
Y1442400R000T0L.pdf
Availability of Y1442400R000T0L
QUANTITY
Y1442400R000T0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y1442400R000T0L
Internal Part NumberEIS-Y1442400R000T0L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesRS92N
PackagingBulk
Resistance (Ohms)400
Tolerance±0.01%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Foil
FeaturesNon-Inductive
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.295" L x 0.098" W (7.50mm x 2.50mm)
Height0.315" (8.00mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y1442400R000T0L
Y1442400R000T0L Details Description
Related parts for Y1442400R000T0L
IC REG LDO 1.8V 1A DPAK datasheet.pdf
IC EEPROM 1KBIT 2MHZ SOT23-6 datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 16V 10% 2312 datasheet.pdf
IC OTP 1MBIT 45NS 32PLCC datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 2.4VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
IC CLOCK GENERATOR QUAD 16-TSSOP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 128POS WALL MT SCK datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ7-12S OLIV datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf