Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y1442493R000B0L
Y1442493R000B0L picture photo
Mfg. Part Number
Y1442493R000B0L
Brief Description
RES 493 OHM 1/2W 0.1% RADIAL
Datasheet Download
Y1442493R000B0L.pdf
Availability of Y1442493R000B0L
QUANTITY
Y1442493R000B0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y1442493R000B0L
Internal Part NumberEIS-Y1442493R000B0L
PackagingBulk
Resistance (Ohms)493
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Foil
FeaturesNon-Inductive
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.295" L x 0.098" W (7.50mm x 2.50mm)
Height0.315" (8.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y1442493R000B0L
Y1442493R000B0L Details Description
Related parts for Y1442493R000B0L
RES SMD 10.2 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 7.5K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 14.3KOHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
LED 7-SEG 2DIGIT YLW 0.56" CA datasheet.pdf
RES 3.92K OHM 1/8W .25% AXIAL datasheet.pdf
SHRINK BOOT ADAPTER SHELL SZ 18 datasheet.pdf
GRIP TIE 6.0X.5" BLUE datasheet.pdf
CAP ALUM 120UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf