Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y144288K70000B0L
Y144288K70000B0L picture photo
Mfg. Part Number
Y144288K70000B0L
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 88.7K OHM 1/2W 0.1% RADIAL
Datasheet Download
Y144288K70000B0L.pdf
Availability of Y144288K70000B0L
QUANTITY
Y144288K70000B0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y144288K70000B0L
Internal Part NumberEIS-Y144288K70000B0L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesRS92N
PackagingBulk
Resistance (Ohms)88.7k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Foil
FeaturesNon-Inductive
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.295" L x 0.098" W (7.50mm x 2.50mm)
Height0.315" (8.00mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y144288K70000B0L
Y144288K70000B0L Details Description
Related parts for Y144288K70000B0L
FIXED IND 2.2UH 350MA 100 MOHM datasheet.pdf
WIRE SADDLE LOCKING FR .71" datasheet.pdf
VINYL ANTIFATIG BRN .375 36X60' datasheet.pdf
CAP MICA 110PF 1% 1KV 2220 datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 5000K 2SMD datasheet.pdf
CAP CER 0.39UF 50V Z5U 1812 datasheet.pdf
CONN TERM BLK 8POS 5MM R/A BK datasheet.pdf
5120 APPLIANCE INLET FILTER 15A datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf