Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y144288K70000B0L
Y144288K70000B0L picture photo
Mfg. Part Number
Y144288K70000B0L
Brief Description
RES 88.7K OHM 1/2W 0.1% RADIAL
Datasheet Download
Y144288K70000B0L.pdf
Availability of Y144288K70000B0L
QUANTITY
Y144288K70000B0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y144288K70000B0L
Internal Part NumberEIS-Y144288K70000B0L
PackagingBulk
Resistance (Ohms)88.7k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Foil
FeaturesNon-Inductive
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.295" L x 0.098" W (7.50mm x 2.50mm)
Height0.315" (8.00mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y144288K70000B0L
Y144288K70000B0L Details Description
Related parts for Y144288K70000B0L
MOSFET P-CH 60V 170MA SOT-23 datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
WDUALOBE CONNECTOR datasheet.pdf
BOARD EXPANSION FOR PIC32 KIT datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Panel Mount, Through Hole Solder datasheet.pdf
RES 5.62K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 43POS datasheet.pdf