Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y1442959R500T0L
Y1442959R500T0L picture photo
Mfg. Part Number
Y1442959R500T0L
Brief Description
RES 959.5 OHM 1/2W 0.01% RADIAL
Datasheet Download
Y1442959R500T0L.pdf
Availability of Y1442959R500T0L
QUANTITY
Y1442959R500T0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y1442959R500T0L
Internal Part NumberEIS-Y1442959R500T0L
PackagingBulk
Resistance (Ohms)959.5
Tolerance±0.01%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Foil
FeaturesNon-Inductive
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.295" L x 0.098" W (7.50mm x 2.50mm)
Height0.315" (8.00mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y1442959R500T0L
Y1442959R500T0L Details Description
Related parts for Y1442959R500T0L
FIXED IND 100UH 1.25A 304 MOHM datasheet.pdf
SENSOR 500PSIS 1/4 NPT 4-20 MA datasheet.pdf
SENSOR 2000PSI M10-1.0 6G 4.5V datasheet.pdf
MOSFET N-CH 40V 10.5A 1212-8 datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 28SOIC datasheet.pdf
Crystal 20.0000MHz 50ppm 20pF 30 Ohm -20°C - 70°C Through Hole HC49/US datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
IGBT 600V 12A 77W DPAK datasheet.pdf
FIXED IND 8.2UH 280MA 1.54 OHM datasheet.pdf
OSC XO 24.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CAP FILM 0.001 UF 5 % 2KVDC RAD datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 55POS 0.30MM R/A datasheet.pdf