Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y145311K0000T0L
Y145311K0000T0L picture photo
Mfg. Part Number
Y145311K0000T0L
Brief Description
RES 11K OHM 0.6W 0.01% RADIAL
Datasheet Download
Y145311K0000T0L.pdf
Availability of Y145311K0000T0L
QUANTITY
Y145311K0000T0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y145311K0000T0L
Internal Part NumberEIS-Y145311K0000T0L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingBulk
Resistance (Ohms)11k
Tolerance±0.01%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±0.2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
Height0.336" (8.53mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y145311K0000T0L
Y145311K0000T0L Details Description
Related parts for Y145311K0000T0L
CAP ALUM 68UF 20% 250V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 32.4 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP CER 47PF 100V NP0 1206 datasheet.pdf
CABLE 2COND 20AWG GRAY 1000' datasheet.pdf
CONN MOD PLUG 6P6C SHIELDED datasheet.pdf
KIT DEV TEST EZRADIOPRO SI4432 datasheet.pdf
RF FET LDMOS DUAL NI1230S datasheet.pdf
TVS DIODE 220VWM DO214AB datasheet.pdf
CONN HDR 20POS 0.100 T/H GOLD datasheet.pdf