Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y145311K6667A0L
Y145311K6667A0L picture photo
Mfg. Part Number
Y145311K6667A0L
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 11.6667K OHM 0.6W 0.05% RAD
Datasheet Download
Y145311K6667A0L.pdf
Availability of Y145311K6667A0L
QUANTITY
Y145311K6667A0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y145311K6667A0L
Internal Part NumberEIS-Y145311K6667A0L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesZ
PackagingBulk
Resistance (Ohms)11.6667k
Tolerance±0.05%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±0.2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
Height0.336" (8.53mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y145311K6667A0L
Y145311K6667A0L Details Description
Related parts for Y145311K6667A0L
RES ARRAY 4 RES 820 OHM 8SIP datasheet.pdf
TRANS NPN 45V 0.1A TO-92 datasheet.pdf
LED RED CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 47UF 10V X7R 1210 datasheet.pdf
IC UART/TXRX RS232 40QFN datasheet.pdf
IC SERIALIZER 21-BIT 40-LLP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 400W datasheet.pdf
RES 453K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 80.6K OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
FERRITE CORE PM 7.4UH N87 datasheet.pdf