Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y1453120R000A0L
Y1453120R000A0L picture photo
Mfg. Part Number
Y1453120R000A0L
Brief Description
RES 120 OHM 0.6W 0.05% RADIAL
Datasheet Download
Y1453120R000A0L.pdf
Availability of Y1453120R000A0L
QUANTITY
Y1453120R000A0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y1453120R000A0L
Internal Part NumberEIS-Y1453120R000A0L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingBulk
Resistance (Ohms)120
Tolerance±0.05%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±0.2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
Height0.336" (8.53mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y1453120R000A0L
Y1453120R000A0L Details Description
Related parts for Y1453120R000A0L
HEATSHRINK MARKER 1.0" WHT 1K/RL datasheet.pdf
HEATSHRK POLY 3/32" BLK 6" 32 PC datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 200V X7R 1206 datasheet.pdf
RES SMD 110 OHM 3/4W 1206 WIDE datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 25V 10% 2910 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
RES 0.499 OHM 1W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 690 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 174K OHM 1/2W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 1.1K OHM 1/4W 0604 WIDE datasheet.pdf
CAP FILM 0.039UF 5% 630VDC AXIAL datasheet.pdf