Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y14531K50000T0L
Y14531K50000T0L picture photo
Mfg. Part Number
Y14531K50000T0L
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.5K OHM 0.6W 0.01% RADIAL
Datasheet Download
Y14531K50000T0L.pdf
Availability of Y14531K50000T0L
QUANTITY
Y14531K50000T0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y14531K50000T0L
Internal Part NumberEIS-Y14531K50000T0L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesZ
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.5k
Tolerance±0.01%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±0.2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
Height0.336" (8.53mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y14531K50000T0L
Y14531K50000T0L Details Description
Related parts for Y14531K50000T0L
RELAY GEN PURPOSE SPST 10A 9V datasheet.pdf
CABLE GLAND W/GRIP M40 BRASS datasheet.pdf
CARDEDGE 86POS DUAL .100 GREEN datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 130K OHM 1206 datasheet.pdf
TERM BLOCK DIN RAIL 6MM GRAY datasheet.pdf
RES 267K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 2AWG WHITE 1000' datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 64QFN datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK SMT datasheet.pdf
RES SMD 34.8 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TV 46C MIXED PIN J/N RECP datasheet.pdf
22UF 63V 6X10MM 85C 2500H datasheet.pdf