Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y14532K87000T0L
Y14532K87000T0L picture photo
Mfg. Part Number
Y14532K87000T0L
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 2.87K OHM 0.6W 0.01% RADIAL
Datasheet Download
Y14532K87000T0L.pdf
Availability of Y14532K87000T0L
QUANTITY
Y14532K87000T0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y14532K87000T0L
Internal Part NumberEIS-Y14532K87000T0L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesZ
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.87k
Tolerance±0.01%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±0.2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
Height0.336" (8.53mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y14532K87000T0L
Y14532K87000T0L Details Description
Related parts for Y14532K87000T0L
FERRULE NON INS 2AWG 23/32" datasheet.pdf
RES SMD 698 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.1A TO92-3 datasheet.pdf
IC BUFF TRPL SCHMIT TRIG US8 datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
CAP TANT 82UF 10% 20V AXIAL datasheet.pdf
IC PWR MGMT I.MX35/51 186BGA datasheet.pdf
PMI BASE 9/16 INCAND BAY SOLDER datasheet.pdf
RES 1.19397K OHM 0.6W 0.1% RAD datasheet.pdf
RES SMD 15K OHM 0.01% 0.3W 1206 datasheet.pdf