Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y14532K87000T0L
Y14532K87000T0L picture photo
Mfg. Part Number
Y14532K87000T0L
Brief Description
RES 2.87K OHM 0.6W 0.01% RADIAL
Datasheet Download
Y14532K87000T0L.pdf
Availability of Y14532K87000T0L
QUANTITY
Y14532K87000T0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y14532K87000T0L
Internal Part NumberEIS-Y14532K87000T0L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.87k
Tolerance±0.01%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±0.2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
Height0.336" (8.53mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y14532K87000T0L
Y14532K87000T0L Details Description
Related parts for Y14532K87000T0L
CIR BRKR THRM 10A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
CONN HEADER 6 PWR 32SGL 1.57MM datasheet.pdf
IC REG BUCK 3.3V 1A DDPAK datasheet.pdf
GK NICU PTAFG PU V0 REC datasheet.pdf
RES SMD 14.7K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 80A TO220 datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
MOSFET N-CH 300V 53A D2PAK datasheet.pdf
SENSOR/ACTUATOR CABLE 3POS datasheet.pdf