Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y1453500R000A9L
Y1453500R000A9L picture photo
Mfg. Part Number
Y1453500R000A9L
Brief Description
RES 500 OHM 0.6W 0.05% RADIAL
Datasheet Download
Y1453500R000A9L.pdf
Availability of Y1453500R000A9L
QUANTITY
Y1453500R000A9L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y1453500R000A9L
Internal Part NumberEIS-Y1453500R000A9L
PackagingBulk
Resistance (Ohms)500
Tolerance±0.05%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±0.2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
Height0.336" (8.53mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y1453500R000A9L
Y1453500R000A9L Details Description
Related parts for Y1453500R000A9L
TERM RING NON INSUL 12-10AWG #10 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC OPAMP DIFF 900MHZ 16QFN datasheet.pdf
OSC PROG 3.3V LVPECL LOW 20PPM datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M10 NYLON 50MM datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
DIP CABLE M-F 20POS datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X12MM XCUT T766 datasheet.pdf
MICRO 15C P 48" YEL JACKS NI datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPST 3A 125V datasheet.pdf
CAP FILM 6.8 UF 10% 305 VAC 5 RA datasheet.pdf