Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y1453510R000F0L
Y1453510R000F0L picture photo
Mfg. Part Number
Y1453510R000F0L
Brief Description
RES 510 OHM 0.6W 1% RADIAL
Datasheet Download
Y1453510R000F0L.pdf
Availability of Y1453510R000F0L
QUANTITY
Y1453510R000F0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y1453510R000F0L
Internal Part NumberEIS-Y1453510R000F0L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingBulk
Resistance (Ohms)510
Tolerance±1%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±0.2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
Height0.336" (8.53mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y1453510R000F0L
Y1453510R000F0L Details Description
Related parts for Y1453510R000F0L
CONN SPLICE BUTT 20-24AWG STRAP datasheet.pdf
IC BATT CHARGER/USB 14-DFN datasheet.pdf
IC CLK GENERATOR LVPECL 8-TSSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
FAN AXIAL 60X20MM 5VDC WIRE datasheet.pdf
RES 680K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 11 Position 0.070" (1.78mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
6P 8C 2W VERT XCHD LEFT WK datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 5POS PNL MNT SKT datasheet.pdf