Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y145440K0000T0L
Y145440K0000T0L picture photo
Mfg. Part Number
Y145440K0000T0L
Brief Description
RES 40K OHM 0.6W 0.01% RADIAL
Datasheet Download
Y145440K0000T0L.pdf
Availability of Y145440K0000T0L
QUANTITY
Y145440K0000T0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y145440K0000T0L
Internal Part NumberEIS-Y145440K0000T0L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingBulk
Resistance (Ohms)40k
Tolerance±0.01%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±0.2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
Height0.336" (8.53mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y145440K0000T0L
Y145440K0000T0L Details Description
Related parts for Y145440K0000T0L
IC REG LDO 5A 3.3V TO220-3 datasheet.pdf
CONN HEADER 18POS DUAL R/A GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100 DIP SLD datasheet.pdf
CAP CER 470PF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 7POS JAM NUT SCKT datasheet.pdf
CAP TANT 1UF 16V 10% 1206 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 12POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 1A 120V datasheet.pdf
LED PMI 8MM YLW 24V SNAP-FIT datasheet.pdf
RES 1.33 OHM 10W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X25MM R-TAB T412 datasheet.pdf
MICRO 31C P 20" RBW JACKP NI datasheet.pdf