Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y14547K35500T0L
Y14547K35500T0L picture photo
Mfg. Part Number
Y14547K35500T0L
Brief Description
RES 7.355K OHM 0.6W 0.01% RADIAL
Datasheet Download
Y14547K35500T0L.pdf
Availability of Y14547K35500T0L
QUANTITY
Y14547K35500T0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y14547K35500T0L
Internal Part NumberEIS-Y14547K35500T0L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingBulk
Resistance (Ohms)7.355k
Tolerance±0.01%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±0.2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
Height0.336" (8.53mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y14547K35500T0L
Y14547K35500T0L Details Description
Related parts for Y14547K35500T0L
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 1A 125V datasheet.pdf
RES SMD 93.1 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
SENSOR 200PSI 1/4-18NPT 4-20MA datasheet.pdf
CONN HEADER 168POS W/POST SMD datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 36-72VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
5MM EUROBLOCK PC 45 BLK 23POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 400W datasheet.pdf
AC/DC datasheet.pdf
AM5 SWITCH 6A SPDT HNG LVR datasheet.pdf