Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y145487K2375V0L
Y145487K2375V0L picture photo
Mfg. Part Number
Y145487K2375V0L
Brief Description
RES 87.2375K OHM 0.6W 0.005% RAD
Datasheet Download
Y145487K2375V0L.pdf
Availability of Y145487K2375V0L
QUANTITY
Y145487K2375V0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y145487K2375V0L
Internal Part NumberEIS-Y145487K2375V0L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingBulk
Resistance (Ohms)87.2375k
Tolerance±0.005%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±0.2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
Height0.336" (8.53mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y145487K2375V0L
Y145487K2375V0L Details Description
Related parts for Y145487K2375V0L
CONN HDR BRKWAY 50POS 2MM 30GOLD datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 5A TO263 datasheet.pdf
CARD ENGINE 2MB SRAM datasheet.pdf
IC BUFF/DVR 8BIT N-INV 20TSSOP datasheet.pdf
IC ADC 24BIT 1CH AUDIO 16-TSSOP datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 12VIN 12VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 25W datasheet.pdf