Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y145492R1600V9L
Y145492R1600V9L picture photo
Mfg. Part Number
Y145492R1600V9L
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 92.16 OHM 0.6W 0.005% RADIAL
Datasheet Download
Y145492R1600V9L.pdf
Availability of Y145492R1600V9L
QUANTITY
Y145492R1600V9L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y145492R1600V9L
Internal Part NumberEIS-Y145492R1600V9L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesZ
PackagingBulk
Resistance (Ohms)92.16
Tolerance±0.005%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±0.2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
Height0.336" (8.53mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y145492R1600V9L
Y145492R1600V9L Details Description
Related parts for Y145492R1600V9L
RES 5M OHM 3.8W 1% AXIAL datasheet.pdf
GDT 90V 20KA THROUGH HOLE datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS .100" HORIZ SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
SENSOR PROX 6.7MM PNP 12-24VDC datasheet.pdf
CONN LINE SOURCE CAP datasheet.pdf
LUG COPPER MECH 1 HOLE datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 22POS WALL MNT PIN datasheet.pdf