Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y145510K0000A0W
Y145510K0000A0W picture photo
Mfg. Part Number
Y145510K0000A0W
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 10K OHM 0.05% 1/5W 1506
Datasheet Download
Y145510K0000A0W.pdf
Availability of Y145510K0000A0W
QUANTITY
Y145510K0000A0W Order Process
Ship out your order
Specifications of Y145510K0000A0W
Internal Part NumberEIS-Y145510K0000A0W
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesVSM
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)10k
Tolerance±0.05%
Power (Watts)0.2W, 1/5W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / Case1506
Supplier Device Package1506
Size / Dimension0.150" L x 0.062" W (3.81mm x 1.57mm)
Height0.025" (0.64mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y145510K0000A0W
Y145510K0000A0W Details Description
Related parts for Y145510K0000A0W
CONN EDGECARD 12POS .100 R/A SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 120PF 3KV Y5V RADIAL datasheet.pdf
KIT DEVELOPMENT I.MXS datasheet.pdf
RES 215K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X10MM XCUT datasheet.pdf
MICRO 37C P 8" WHT datasheet.pdf
DIE SET FOR /5 FRAME datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR 100A 125VDC datasheet.pdf