Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y1455120R000B9R
Y1455120R000B9R picture photo
Mfg. Part Number
Y1455120R000B9R
Brief Description
RES SMD 120 OHM 0.1% 1/5W 1506
Datasheet Download
Y1455120R000B9R.pdf
Availability of Y1455120R000B9R
QUANTITY
Y1455120R000B9R Order Process
Ship out your order
Specifications of Y1455120R000B9R
Internal Part NumberEIS-Y1455120R000B9R
SeriesVSM
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)120
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.2W, 1/5W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / Case1506
Supplier Device Package1506
Size / Dimension0.150" L x 0.062" W (3.81mm x 1.57mm)
Height0.025" (0.64mm)