Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y1455150R000B0W
Y1455150R000B0W picture photo
Mfg. Part Number
Y1455150R000B0W
Brief Description
RES SMD 150 OHM 0.1% 1/5W 1506
Datasheet Download
Y1455150R000B0W.pdf
Availability of Y1455150R000B0W
QUANTITY
Y1455150R000B0W Order Process
Ship out your order
Specifications of Y1455150R000B0W
Internal Part NumberEIS-Y1455150R000B0W
SeriesVSM
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)150
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.2W, 1/5W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / Case1506
Supplier Device Package1506
Size / Dimension0.150" L x 0.062" W (3.81mm x 1.57mm)
Height0.025" (0.64mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y1455150R000B0W
Y1455150R000B0W Details Description
Related parts for Y1455150R000B0W
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V 65W datasheet.pdf
IC ADC 16BIT SAMPLING 16-CDIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 18POS 2MM SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
IC AUDIO AMP CLASS D datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100" datasheet.pdf