Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y1455162R000A0W
Y1455162R000A0W picture photo
Mfg. Part Number
Y1455162R000A0W
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 162 OHM 0.05% 1/5W 1506
Datasheet Download
Y1455162R000A0W.pdf
Availability of Y1455162R000A0W
QUANTITY
Y1455162R000A0W Order Process
Ship out your order
Specifications of Y1455162R000A0W
Internal Part NumberEIS-Y1455162R000A0W
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesVSM
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)162
Tolerance±0.05%
Power (Watts)0.2W, 1/5W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / Case1506
Supplier Device Package1506
Size / Dimension0.150" L x 0.062" W (3.81mm x 1.57mm)
Height0.025" (0.64mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y1455162R000A0W
Y1455162R000A0W Details Description
Related parts for Y1455162R000A0W
SIDACTOR MC BI 65V 400A TO-92 datasheet.pdf
CONN HEADER 160POS .8MM DUAL SMD datasheet.pdf
RES CERAMIC 8 OHM 20W 5% WW datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 4POS 7.62MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 250W datasheet.pdf
STOP FINGER datasheet.pdf
RES 47 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC DIGITAL COPIER datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 71POS 0.30MM R/A datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 1A 125V datasheet.pdf