Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y145518K0000T0R
Y145518K0000T0R picture photo
Mfg. Part Number
Y145518K0000T0R
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 18K OHM 0.01% 1/5W 1506
Datasheet Download
Y145518K0000T0R.pdf
Availability of Y145518K0000T0R
QUANTITY
Y145518K0000T0R Order Process
Ship out your order
Specifications of Y145518K0000T0R
Internal Part NumberEIS-Y145518K0000T0R
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesVSM
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)18k
Tolerance±0.01%
Power (Watts)0.2W, 1/5W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / Case1506
Supplier Device Package1506
Size / Dimension0.150" L x 0.062" W (3.81mm x 1.57mm)
Height0.025" (0.64mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y145518K0000T0R
Y145518K0000T0R Details Description
Related parts for Y145518K0000T0R
RES ARRAY 15 RES 33K OHM 16SOIC datasheet.pdf
RES SMD 41.2KOHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 16POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
IC MPU SUPERVISOR CIRCUIT 4UCSP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
CONN RCPT 35POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
RES SMD 4.7K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 21.5K OHM 0.1% 0.3W 1506 datasheet.pdf
METRAL HDR PF 4RX8M datasheet.pdf
RES SMD 953 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf