Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y14551K07140A0R
Y14551K07140A0R picture photo
Mfg. Part Number
Y14551K07140A0R
Brief Description
RES SMD 1.0714K OHM 1/5W 1506
Datasheet Download
Y14551K07140A0R.pdf
Availability of Y14551K07140A0R
QUANTITY
Y14551K07140A0R Order Process
Ship out your order
Specifications of Y14551K07140A0R
Internal Part NumberEIS-Y14551K07140A0R
SeriesVSM
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.0714k
Tolerance±0.05%
Power (Watts)0.2W, 1/5W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / Case1506
Supplier Device Package1506
Size / Dimension0.150" L x 0.062" W (3.81mm x 1.57mm)
Height0.025" (0.64mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y14551K07140A0R
Y14551K07140A0R Details Description
Related parts for Y14551K07140A0R
CONN EDGECARD 120PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPST 9A 125V datasheet.pdf
IC SRAM 9MBIT 8.5NS 100TQFP datasheet.pdf
MOSFET N-CH 75V 120A TO220 datasheet.pdf
IC REG LDO 2.85V 0.2A 4DSBGA datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 100V 2A MBS-2 datasheet.pdf
BIG CHIP LED HB MOD 475LM WHITE datasheet.pdf
A4 200W 2500P/R INCREMENTAL datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 7.5A 115VAC 28VDC datasheet.pdf
ROUND SPACER #2 ACETAL 30MM datasheet.pdf