Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y14551K40000A0W
Y14551K40000A0W picture photo
Mfg. Part Number
Y14551K40000A0W
Brief Description
RES SMD 1.4K OHM 0.05% 1/5W 1506
Datasheet Download
Y14551K40000A0W.pdf
Availability of Y14551K40000A0W
QUANTITY
Y14551K40000A0W Order Process
Ship out your order
Specifications of Y14551K40000A0W
Internal Part NumberEIS-Y14551K40000A0W
SeriesVSM
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)1.4k
Tolerance±0.05%
Power (Watts)0.2W, 1/5W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / Case1506
Supplier Device Package1506
Size / Dimension0.150" L x 0.062" W (3.81mm x 1.57mm)
Height0.025" (0.64mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y14551K40000A0W
Y14551K40000A0W Details Description
Related parts for Y14551K40000A0W
IDC CABLE - MKR16A/MC16F/MKR16A datasheet.pdf
IDC CABLE - MKS14K/MC14F/MKS14K datasheet.pdf
RES ARRAY 2 RES 6.8K OHM 0302 datasheet.pdf
RES 374 OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
ALL IN ONE LIGHTPIX VISUAL FIELD datasheet.pdf
Connector Socket 11 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
OSC PROG 2.5V 1.3NS 20PPM 2X2.5 datasheet.pdf