Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y14553K29300A0R
Y14553K29300A0R picture photo
Mfg. Part Number
Y14553K29300A0R
Brief Description
RES SMD 3.293K OHM 1/5W 1506
Datasheet Download
Y14553K29300A0R.pdf
Availability of Y14553K29300A0R
QUANTITY
Y14553K29300A0R Order Process
Ship out your order
Specifications of Y14553K29300A0R
Internal Part NumberEIS-Y14553K29300A0R
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
SeriesVSM
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.293k
Tolerance±0.05%
Power (Watts)0.2W, 1/5W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / Case1506
Supplier Device Package1506
Size / Dimension0.150" L x 0.062" W (3.81mm x 1.57mm)
Height0.025" (0.64mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y14553K29300A0R
Y14553K29300A0R Details Description
Related parts for Y14553K29300A0R
RES SMD 2M OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 128KB FLASH 64TQFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC GATE OR/NOR QUAD ECL 20-PLCC datasheet.pdf
IC OPAMP GP 2.8MHZ RRO 14SOIC datasheet.pdf
REPLACEMENT BLADE CABLE STRIPPER datasheet.pdf
FLAT PART DEBURRING BONDED BRUSH datasheet.pdf
OSC PROG 1.8V CMOS 25PPM 5X7MM datasheet.pdf
TERMINAL KSK 1/35 datasheet.pdf
CAP FILM 33NF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf