Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y14553K33300A0R
Y14553K33300A0R picture photo
Mfg. Part Number
Y14553K33300A0R
Brief Description
RES SMD 3.333K OHM 1/5W 1506
Datasheet Download
Y14553K33300A0R.pdf
Availability of Y14553K33300A0R
QUANTITY
Y14553K33300A0R Order Process
Ship out your order
Specifications of Y14553K33300A0R
Internal Part NumberEIS-Y14553K33300A0R
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
SeriesVSM
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.333k
Tolerance±0.05%
Power (Watts)0.2W, 1/5W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / Case1506
Supplier Device Package1506
Size / Dimension0.150" L x 0.062" W (3.81mm x 1.57mm)
Height0.025" (0.64mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y14553K33300A0R
Y14553K33300A0R Details Description
Related parts for Y14553K33300A0R
FIXED IND 82UH 4.8A 60 MOHM TH datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 100V X7R 1206 datasheet.pdf
BRD SPT SNAP LOCK NYLON 3/8" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
RES 196K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
2.5 W/B REC HSG datasheet.pdf
CONN FFC TOP 10POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM R-TAB T766 datasheet.pdf
RES SMD 56.2K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 24V 2A datasheet.pdf