Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y145550R0000D0W
Y145550R0000D0W picture photo
Mfg. Part Number
Y145550R0000D0W
Brief Description
RES SMD 50 OHM 0.5% 1/5W 1506
Datasheet Download
Y145550R0000D0W.pdf
Availability of Y145550R0000D0W
QUANTITY
Y145550R0000D0W Order Process
Ship out your order
Specifications of Y145550R0000D0W
Internal Part NumberEIS-Y145550R0000D0W
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
SeriesVSM
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)50
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.2W, 1/5W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / Case1506
Supplier Device Package1506
Size / Dimension0.150" L x 0.062" W (3.81mm x 1.57mm)
Height0.025" (0.64mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y145550R0000D0W
Y145550R0000D0W Details Description
Related parts for Y145550R0000D0W
IC OPAMP GP 2.25MHZ RRO 8DIP datasheet.pdf
RES SMD 255 OHM 0.05% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC OPAMP CFA 600MHZ SOT23-6 datasheet.pdf
IC SDRAM 512MBIT 143MHZ 54TSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS 22AWG MTA-100 datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
LED WHITE 4PLCC SMD datasheet.pdf
OSC PROG 8NS 20PPM 2.5X3.2MM datasheet.pdf
9POS M FILT TYP 1 PC M3 datasheet.pdf
CAP FILM 1600VDC 0.1UF RADIAL datasheet.pdf