Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y14556K50000Q0W
Y14556K50000Q0W picture photo
Mfg. Part Number
Y14556K50000Q0W
Brief Description
RES SMD 6.5K OHM 0.02% 1/5W 1506
Datasheet Download
Y14556K50000Q0W.pdf
Availability of Y14556K50000Q0W
QUANTITY
Y14556K50000Q0W Order Process
Ship out your order
Specifications of Y14556K50000Q0W
Internal Part NumberEIS-Y14556K50000Q0W
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
SeriesVSM
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)6.5k
Tolerance±0.02%
Power (Watts)0.2W, 1/5W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / Case1506
Supplier Device Package1506
Size / Dimension0.150" L x 0.062" W (3.81mm x 1.57mm)
Height0.025" (0.64mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y14556K50000Q0W
Y14556K50000Q0W Details Description
Related parts for Y14556K50000Q0W
CONN EDGECARD 86POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU LP SOT23-8 datasheet.pdf
IC MULTIPLEXER 8X1 24TSSOP datasheet.pdf
HOSE SYS 1/2 Y REDUCER 1/2-1/4" datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 3PDT 5A 120V datasheet.pdf
IC FPGA 744 I/O 1152HBGA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .100" datasheet.pdf