Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y146716R4800T0L
Y146716R4800T0L picture photo
Mfg. Part Number
Y146716R4800T0L
Brief Description
RES 16.48 OHM 10W 0.01% RADIAL
Datasheet Download
Y146716R4800T0L.pdf
Availability of Y146716R4800T0L
QUANTITY
Y146716R4800T0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y146716R4800T0L
Internal Part NumberEIS-Y146716R4800T0L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingBulk
Resistance (Ohms)16.48
Tolerance±0.01%
Power (Watts)10W
CompositionMetal Foil
FeaturesCurrent Sense, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±0.2ppm/°C
Supplier Device Package-
Size / Dimension1.339" L x 0.210" W (34.00mm x 5.33mm)
Height1.024" (26.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y146716R4800T0L
Y146716R4800T0L Details Description
Related parts for Y146716R4800T0L
SWITCH KNOB ILLUM 2POS SPST RED datasheet.pdf
CARD EDGE 20POS DL .100X.200 BLK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100 EXTEND datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
RES 10 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 55POS PIN datasheet.pdf
CONN HSNG PLUG FLEX 16POS PIN datasheet.pdf
TERM BLOCK HEADER datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X15MM L-TAB T412 datasheet.pdf
RES SMD 0.976 OHM 1% 1W 0612 datasheet.pdf