Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y146749R4400T0L
Y146749R4400T0L picture photo
Mfg. Part Number
Y146749R4400T0L
Brief Description
RES 49.44 OHM 10W 0.01% RADIAL
Datasheet Download
Y146749R4400T0L.pdf
Availability of Y146749R4400T0L
QUANTITY
Y146749R4400T0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y146749R4400T0L
Internal Part NumberEIS-Y146749R4400T0L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesVCS332Z
PackagingBulk
Resistance (Ohms)49.44
Tolerance±0.01%
Power (Watts)10W
CompositionMetal Foil
FeaturesCurrent Sense, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±0.2ppm/°C
Operating Temperature-
Package / CaseRadial - 4 Leads
Supplier Device Package-
Size / Dimension1.339" L x 0.210" W (34.00mm x 5.33mm)
Height1.024" (26.00mm)
Number of Terminations4
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y146749R4400T0L
Y146749R4400T0L Details Description
Related parts for Y146749R4400T0L
LAMP NEON RED 220V PNL MNT datasheet.pdf
CONN HEADR INVRTD 48POS STR PCB datasheet.pdf
IC ADSL CPE LINE DVR 350MA 8SOIC datasheet.pdf
IC FOUR PWR SUPP MONITOR 16MSOP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 22 Circuit 0.250" (6.35mm) datasheet.pdf
RES 172K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 90POS EDGE MNT datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 150W datasheet.pdf