Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y14793R00000F0L
Y14793R00000F0L picture photo
Mfg. Part Number
Y14793R00000F0L
Brief Description
RES 3 OHM 10W 1% RADIAL
Datasheet Download
Y14793R00000F0L.pdf
Availability of Y14793R00000F0L
QUANTITY
Y14793R00000F0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y14793R00000F0L
Internal Part NumberEIS-Y14793R00000F0L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesVHP4Z
PackagingBulk
Resistance (Ohms)3
Tolerance±1%
Power (Watts)10W
CompositionMetal Foil
FeaturesCurrent Sense, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±0.2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / CaseTO-204AA
Supplier Device Package-
Size / Dimension1.530" L x 1.000" W (38.86mm x 25.40mm)
Height0.335" (8.51mm)
Number of Terminations4
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y14793R00000F0L
Y14793R00000F0L Details Description
Related parts for Y14793R00000F0L
IC MCU 8BIT 1.75KB OTP 20SSOP datasheet.pdf
FIXED IND 680UH 400MA 2.02 OHM datasheet.pdf
ADAPTER 28 PIN .420" PLUGS(6PCS) datasheet.pdf
LED ARRAY ANSI WHITE SCREW MOUNT datasheet.pdf
RES 40K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 24.6K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf