Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y14800R50000C9L
Y14800R50000C9L picture photo
Mfg. Part Number
Y14800R50000C9L
Brief Description
RES 0.5 OHM 10W 0.25% RADIAL
Datasheet Download
Y14800R50000C9L.pdf
Availability of Y14800R50000C9L
QUANTITY
Y14800R50000C9L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y14800R50000C9L
Internal Part NumberEIS-Y14800R50000C9L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesVPR247Z
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.5
Tolerance±0.25%
Power (Watts)10W
CompositionMetal Foil
FeaturesCurrent Sense, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±0.2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / CaseRadial - 4 Leads
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.690" L x 0.215" W (17.53mm x 5.46mm)
Height0.835" (21.21mm)