Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y14870R00300F0R
Y14870R00300F0R picture photo
Mfg. Part Number
Y14870R00300F0R
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 0.003 OHM 1% 1W 2512
Datasheet Download
Y14870R00300F0R.pdf
Availability of Y14870R00300F0R
QUANTITY
Y14870R00300F0R Order Process
Ship out your order
Specifications of Y14870R00300F0R
Internal Part NumberEIS-Y14870R00300F0R
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsPrecision Trimmed Ordering Procedure
Product Training ModulesBulk Metal® Foil Resistor Advantages & Accelerated Life Test Video
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCSM
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.003
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Foil
FeaturesCurrent Sense, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±15ppm/°C
Operating Temperature-65°C ~ 170°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.250" L x 0.125" W (6.35mm x 3.18mm)
Height0.035" (0.89mm)
Number of Terminations4
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y14870R00300F0R
Y14870R00300F0R Details Description
Related parts for Y14870R00300F0R
CAP ALUM 47UF 20% 160V RADIAL datasheet.pdf
CONN PAD HOUSING 12 POS 2MM datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 22POS 5.08MM datasheet.pdf
RES SMD 169K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
Connector Receptacle 10 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
MGRID HDR SHRD VT SLOT/STDF GOLD datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR 14G CROSSPOINT datasheet.pdf
RES SMD 47K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
DSUB R/A STB datasheet.pdf
FLEX POLY MOLDED PART datasheet.pdf
CAP FILM 22NF 20% 630VDC datasheet.pdf