Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y14870R00300F0R
Y14870R00300F0R picture photo
Mfg. Part Number
Y14870R00300F0R
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 0.003 OHM 1% 1W 2512
Datasheet Download
Y14870R00300F0R.pdf
Availability of Y14870R00300F0R
QUANTITY
Y14870R00300F0R Order Process
Ship out your order
Specifications of Y14870R00300F0R
Internal Part NumberEIS-Y14870R00300F0R
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsPrecision Trimmed Ordering Procedure
Product Training ModulesBulk Metal® Foil Resistor Advantages & Accelerated Life Test Video
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCSM
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.003
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Foil
FeaturesCurrent Sense, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±15ppm/°C
Operating Temperature-65°C ~ 170°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.250" L x 0.125" W (6.35mm x 3.18mm)
Height0.035" (0.89mm)
Number of Terminations4
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y14870R00300F0R
Y14870R00300F0R Details Description
Related parts for Y14870R00300F0R
DIP CABLE - CDP16G/AE16M/X datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CAP CER 0.18UF 50V X7R 1210 datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS 22AWG MTA-156 datasheet.pdf
KIT IN-LINE REGULATOR 1.8V/2.5V datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 128POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
RES SMD 240K OHM 0.1% 1/5W 0805 datasheet.pdf
CAP TANT 330UF 4V 20% 2824 datasheet.pdf
RES 31.6 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER 3PDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
LITEPIPE FLEX YELLOW TRANSP 8" datasheet.pdf
4700UF 63V 30X40 datasheet.pdf