Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y14870R00800B9W
Y14870R00800B9W picture photo
Mfg. Part Number
Y14870R00800B9W
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 0.008 OHM 0.1% 1W 2512
Datasheet Download
Y14870R00800B9W.pdf
Availability of Y14870R00800B9W
QUANTITY
Y14870R00800B9W Order Process
Ship out your order
Specifications of Y14870R00800B9W
Internal Part NumberEIS-Y14870R00800B9W
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsPrecision Trimmed Ordering Procedure
Product Training ModulesBulk Metal® Foil Resistor Advantages & Accelerated Life Test Video
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCSM
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)0.008
Tolerance±0.1%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Foil
FeaturesCurrent Sense, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±15ppm/°C
Operating Temperature-65°C ~ 170°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.250" L x 0.125" W (6.35mm x 3.18mm)
Height0.035" (0.89mm)
Number of Terminations4
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y14870R00800B9W
Y14870R00800B9W Details Description
Related parts for Y14870R00800B9W
DIODE GEN PURP 50V 1A SMA datasheet.pdf
WIRE MARKER B/Y .16-.39"1000PC datasheet.pdf
IC PIN DRIVER 10MHZ 3ST 8-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 47.5OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 19POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
SGE1510-2-0660A-5000C datasheet.pdf
CONN SOCKET PGA ZIF GOLD datasheet.pdf
RJI KABEL AWG 22/71XIP208M SCH datasheet.pdf
CELLULAR ROUTER EMEA/APAC WR44 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 18POS PIN datasheet.pdf