Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y14870R02000B0W
Y14870R02000B0W picture photo
Mfg. Part Number
Y14870R02000B0W
Brief Description
RES SMD 0.02 OHM 0.1% 1W 2512
Datasheet Download
Y14870R02000B0W.pdf
Availability of Y14870R02000B0W
QUANTITY
Y14870R02000B0W Order Process
Ship out your order
Specifications of Y14870R02000B0W
Internal Part NumberEIS-Y14870R02000B0W
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package25
SeriesCSM
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)0.02
Tolerance±0.1%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Foil
FeaturesCurrent Sense, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±15ppm/°C
Operating Temperature-65°C ~ 170°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.250" L x 0.125" W (6.35mm x 3.18mm)
Height0.035" (0.89mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y14870R02000B0W
Y14870R02000B0W Details Description
Related parts for Y14870R02000B0W
CONN RCPT 18POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 4.02M OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC SYNTHESIZER 720MHZ 28-PLCC datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
CABLE 25COND 24AWG SHLD 500' datasheet.pdf
METRAL HDR 4RX1M SIG datasheet.pdf
LABEL ROLL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156" datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 15 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole Solder datasheet.pdf