Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y14870R04400F0R
Y14870R04400F0R picture photo
Mfg. Part Number
Y14870R04400F0R
Brief Description
RES SMD 0.044 OHM 1% 1W 2512
Datasheet Download
Y14870R04400F0R.pdf
Availability of Y14870R04400F0R
QUANTITY
Y14870R04400F0R Order Process
Ship out your order
Specifications of Y14870R04400F0R
Internal Part NumberEIS-Y14870R04400F0R
SeriesCSM
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.044
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Foil
FeaturesCurrent Sense, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±15ppm/°C
Operating Temperature-65°C ~ 170°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.250" L x 0.125" W (6.35mm x 3.18mm)
Height0.035" (0.89mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y14870R04400F0R
Y14870R04400F0R Details Description
Related parts for Y14870R04400F0R
RES SMD 5.36K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 75V 200MA DO35 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.437" (11.10mm) datasheet.pdf
CONN HEADER .100" DUAL R/A 48POS datasheet.pdf
RES 226 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 530 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 270VIN 7.5VOUT 50W datasheet.pdf