Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y14870R13000B0W
Y14870R13000B0W picture photo
Mfg. Part Number
Y14870R13000B0W
Brief Description
RES SMD 0.13 OHM 0.1% 1W 2512
Datasheet Download
Y14870R13000B0W.pdf
Availability of Y14870R13000B0W
QUANTITY
Y14870R13000B0W Order Process
Ship out your order
Specifications of Y14870R13000B0W
Internal Part NumberEIS-Y14870R13000B0W
SeriesCSM
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)0.13
Tolerance±0.1%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Foil
FeaturesCurrent Sense, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±15ppm/°C
Operating Temperature-65°C ~ 170°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.250" L x 0.125" W (6.35mm x 3.18mm)
Height0.035" (0.89mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y14870R13000B0W
Y14870R13000B0W Details Description
Related parts for Y14870R13000B0W
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 6V 1W datasheet.pdf
CONN FFC FPC VERT 6POS 1MM SMD datasheet.pdf
CONN HEADER 28POS DUAL VERT TIN datasheet.pdf
IC REG LDO 2.8V 0.3A SC82 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 250V 64A TO262-3 datasheet.pdf
HEADER 2.54MM SGL ROW 3A 250 datasheet.pdf
CAP CER 4.7UF 6.3V JB 0603 datasheet.pdf
IC FLIP FLOP DUAL JK 16SOIC datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X20MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS PNL MNT PIN datasheet.pdf