Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y14870R20000B0W
Y14870R20000B0W picture photo
Mfg. Part Number
Y14870R20000B0W
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 0.2 OHM 0.1% 1W 2512
Datasheet Download
Y14870R20000B0W.pdf
Availability of Y14870R20000B0W
QUANTITY
Y14870R20000B0W Order Process
Ship out your order
Specifications of Y14870R20000B0W
Internal Part NumberEIS-Y14870R20000B0W
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsPrecision Trimmed Ordering Procedure
Product Training ModulesBulk Metal® Foil Resistor Advantages & Accelerated Life Test Video
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCSM
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)0.2
Tolerance±0.1%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Foil
FeaturesCurrent Sense, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±15ppm/°C
Operating Temperature-65°C ~ 170°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.250" L x 0.125" W (6.35mm x 3.18mm)
Height0.035" (0.89mm)
Number of Terminations4
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y14870R20000B0W
Y14870R20000B0W Details Description
Related parts for Y14870R20000B0W
RES SMD 61.9 OHM 1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CONN HEADER 28POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
TRIMMER 100K OHM 0.25W TH datasheet.pdf
RES SMD 316K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
BOX ABS GRAY 4.38"L X 3.25"W datasheet.pdf
FILTER BAND PASS SAW 902.5 MHZ datasheet.pdf
LED ASSY VERT datasheet.pdf
VARISTOR 29.5V 2KA DISC 20MM datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 270VIN 36VOUT 50W datasheet.pdf