Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y14880R00300B0W
Y14880R00300B0W picture photo
Mfg. Part Number
Y14880R00300B0W
Brief Description
RES SMD 0.003 OHM 0.1% 3W 3637
Datasheet Download
Y14880R00300B0W.pdf
Availability of Y14880R00300B0W
QUANTITY
Y14880R00300B0W Order Process
Ship out your order
Specifications of Y14880R00300B0W
Internal Part NumberEIS-Y14880R00300B0W
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
SeriesCSM
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)0.003
Tolerance±0.1%
Power (Watts)3W
CompositionMetal Foil
FeaturesCurrent Sense, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±15ppm/°C
Operating Temperature-65°C ~ 170°C
Package / Case3637
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.360" L x 0.370" W (9.14mm x 9.40mm)
Height0.035" (0.89mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y14880R00300B0W
Y14880R00300B0W Details Description
Related parts for Y14880R00300B0W
IC OPAMP CFA 2GHZ SOT23-6 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 16K OTP 44-MQFP datasheet.pdf
CAP CER 68PF 50V C0H 0402 datasheet.pdf
RES SMD 118K OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP FILM 0.68UF 5% 400VDC AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
RES 2.67K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 100 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
DIODE MODULE 60V TO244AB datasheet.pdf