Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y14880R00300D9R
Y14880R00300D9R picture photo
Mfg. Part Number
Y14880R00300D9R
Brief Description
RES SMD 0.003 OHM 0.5% 3W 3637
Datasheet Download
Y14880R00300D9R.pdf
Availability of Y14880R00300D9R
QUANTITY
Y14880R00300D9R Order Process
Ship out your order
Specifications of Y14880R00300D9R
Internal Part NumberEIS-Y14880R00300D9R
SeriesCSM
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.003
Tolerance±0.5%
Power (Watts)3W
CompositionMetal Foil
FeaturesCurrent Sense, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±15ppm/°C
Operating Temperature-65°C ~ 170°C
Package / Case3637
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.360" L x 0.370" W (9.14mm x 9.40mm)
Height0.035" (0.89mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y14880R00300D9R
Y14880R00300D9R Details Description
Related parts for Y14880R00300D9R
IC OPAMP GP 14MHZ 8DIP datasheet.pdf
Connector Receptacle USB TypeA, Stacked 2.0 8 Position Through Hole, Right Angle, Horizontal datasheet.pdf
RES 4.3K OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 6POS PIN datasheet.pdf
OPT LIQ LVL SENS 1/4 NPT MNT HI datasheet.pdf
HAR-BUS HM MEL. TYP A, AFS 2, TU datasheet.pdf
CONN SMC PLUG STR 50OHM SOLDER datasheet.pdf