Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y14880R02000B0R
Y14880R02000B0R picture photo
Mfg. Part Number
Y14880R02000B0R
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 0.02 OHM 0.1% 2W 3637
Datasheet Download
Y14880R02000B0R.pdf
Availability of Y14880R02000B0R
QUANTITY
Y14880R02000B0R Order Process
Ship out your order
Specifications of Y14880R02000B0R
Internal Part NumberEIS-Y14880R02000B0R
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsPrecision Trimmed Ordering Procedure
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCSM
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.02
Tolerance±0.1%
Power (Watts)2W
CompositionMetal Foil
FeaturesCurrent Sense, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±15ppm/°C
Operating Temperature-65°C ~ 170°C
Package / Case3637
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.360" L x 0.370" W (9.14mm x 9.40mm)
Height0.035" (0.89mm)
Number of Terminations4
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y14880R02000B0R
Y14880R02000B0R Details Description
Related parts for Y14880R02000B0R
DIODE ZENER 5.6V 225MW SOT23-3 datasheet.pdf
SENSOR 75PSI M12-1.0 6G .5-4.5V datasheet.pdf
CONN RCPT 21POS WALL MT W/PINS datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 50 Position Panel Mount, Through Hole Solder datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 10% 35V AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPST 8A 125V datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBE 2.7MM CLEAR datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf