Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y14880R02000B0W
Y14880R02000B0W picture photo
Mfg. Part Number
Y14880R02000B0W
Brief Description
RES SMD 0.02 OHM 0.1% 2W 3637
Datasheet Download
Y14880R02000B0W.pdf
Availability of Y14880R02000B0W
QUANTITY
Y14880R02000B0W Order Process
Ship out your order
Specifications of Y14880R02000B0W
Internal Part NumberEIS-Y14880R02000B0W
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
SeriesCSM
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)0.02
Tolerance±0.1%
Power (Watts)2W
CompositionMetal Foil
FeaturesCurrent Sense, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±15ppm/°C
Operating Temperature-65°C ~ 170°C
Package / Case3637
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.360" L x 0.370" W (9.14mm x 9.40mm)
Height0.035" (0.89mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y14880R02000B0W
Y14880R02000B0W Details Description
Related parts for Y14880R02000B0W
RES 62 OHM 1/6W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HOUSING MALE 8POS .100 datasheet.pdf
VARISTOR 162V 250A 2-SMD datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
IC USB SWITCH 2.45A CURRENT 8SOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 250W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 150W datasheet.pdf
FIXED IND 8.2UH 690MA 480 MOHM datasheet.pdf
RES 66.5K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 400W datasheet.pdf
OSC MEMS 74.25MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100" datasheet.pdf