Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y14880R02000B9W
Y14880R02000B9W picture photo
Mfg. Part Number
Y14880R02000B9W
Brief Description
RES SMD 0.02 OHM 0.1% 2W 3637
Datasheet Download
Y14880R02000B9W.pdf
Availability of Y14880R02000B9W
QUANTITY
Y14880R02000B9W Order Process
Ship out your order
Specifications of Y14880R02000B9W
Internal Part NumberEIS-Y14880R02000B9W
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsPrecision Trimmed Ordering Procedure
Standard Package1,000
SeriesCSM
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)0.02
Tolerance±0.1%
Power (Watts)2W
CompositionMetal Foil
FeaturesCurrent Sense, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±15ppm/°C
Operating Temperature-65°C ~ 170°C
Package / Case3637
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.360" L x 0.370" W (9.14mm x 9.40mm)
Height0.035" (0.89mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y14880R02000B9W
Y14880R02000B9W Details Description
Related parts for Y14880R02000B9W
MOSFET 2P-CH 12V 5.5A 8-TSSOP datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 10POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
RES SMD 120 OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 96KB FLASH 64TQFP datasheet.pdf
FUSE MOD 150A 700V BLADE datasheet.pdf
4X PLUG-(4) SRL ATA STRT THRU datasheet.pdf
LO-VOLT 100 SEC 12V datasheet.pdf