Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y14880R06000B9W
Y14880R06000B9W picture photo
Mfg. Part Number
Y14880R06000B9W
Brief Description
RES SMD 0.06 OHM 0.1% 2W 3637
Datasheet Download
Y14880R06000B9W.pdf
Availability of Y14880R06000B9W
QUANTITY
Y14880R06000B9W Order Process
Ship out your order
Specifications of Y14880R06000B9W
Internal Part NumberEIS-Y14880R06000B9W
SeriesCSM
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)0.06
Tolerance±0.1%
Power (Watts)2W
CompositionMetal Foil
FeaturesCurrent Sense, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±15ppm/°C
Operating Temperature-65°C ~ 170°C
Package / Case3637
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.360" L x 0.370" W (9.14mm x 9.40mm)
Height0.035" (0.89mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y14880R06000B9W
Y14880R06000B9W Details Description
Related parts for Y14880R06000B9W
FERRITE BEAD 45 OHMS AXIAL LEAD datasheet.pdf
RES SMD 6.8 OHM 2% 1/3W 0805 datasheet.pdf
CONN SOCKET 20-22AWG GOLD CRIMP datasheet.pdf
TVS DIODE 100VWM 162VC P600 datasheet.pdf
SENSOR PROX M12 2W 2MM NC datasheet.pdf
LABEL ID RATINGS 1.63"X1" BK/YL datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
IC CABLE EQUALIZER SMPTE 16QFN datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS JAM NUT PINS datasheet.pdf
CAP CER 2.2PF 200V NP0 0402 datasheet.pdf
EMI FILTER datasheet.pdf
1UF 35V 6,7X15,3MM 125C 20000H datasheet.pdf