Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y14880R20000B9R
Y14880R20000B9R picture photo
Mfg. Part Number
Y14880R20000B9R
Brief Description
RES SMD 0.2 OHM 0.1% 2W 3637
Datasheet Download
Y14880R20000B9R.pdf
Availability of Y14880R20000B9R
QUANTITY
Y14880R20000B9R Order Process
Ship out your order
Specifications of Y14880R20000B9R
Internal Part NumberEIS-Y14880R20000B9R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsPrecision Trimmed Ordering Procedure
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
SeriesCSM
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.2
Tolerance±0.1%
Power (Watts)2W
CompositionMetal Foil
FeaturesCurrent Sense, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±15ppm/°C
Operating Temperature-65°C ~ 170°C
Package / Case3637
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.360" L x 0.370" W (9.14mm x 9.40mm)
Height0.035" (0.89mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y14880R20000B9R
Y14880R20000B9R Details Description
Related parts for Y14880R20000B9R
RES SMD 47.5KOHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FUSE HLDR CART 250V 20A PNL MNT datasheet.pdf
IC MUX/DEMUX 8X1 16SOIC datasheet.pdf
OSC MEMS 7.3728MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
SNGL END CORDSET STOOW FEMALE 9P datasheet.pdf
CAP POLYMER HYB 33UF 20% 25V SMD datasheet.pdf
CAP CER 20PF 400VAC NP0 RADIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
02P MTA100 CONN ASSY 22AWG datasheet.pdf
IC AMP AUDIO 3W CLASS D 24SSOP datasheet.pdf