Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y14880R20000F9R
Y14880R20000F9R picture photo
Mfg. Part Number
Y14880R20000F9R
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 0.2 OHM 1% 2W 3637
Datasheet Download
Y14880R20000F9R.pdf
Availability of Y14880R20000F9R
QUANTITY
Y14880R20000F9R Order Process
Ship out your order
Specifications of Y14880R20000F9R
Internal Part NumberEIS-Y14880R20000F9R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsPrecision Trimmed Ordering Procedure
Standard Package250
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCSM
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.2
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionMetal Foil
FeaturesCurrent Sense, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±15ppm/°C
Operating Temperature-65°C ~ 170°C
Package / Case3637
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.360" L x 0.370" W (9.14mm x 9.40mm)
Height0.035" (0.89mm)
Number of Terminations4
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y14880R20000F9R
Y14880R20000F9R Details Description
Related parts for Y14880R20000F9R
CONN HEADER 9POS .100" SGL GOLD datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
IC REG LDO 1.6V 0.4A SOT23-5 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 21 Circuit 0.433" (11.00mm) datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 1MA 20V datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 100V SMD datasheet.pdf
GK NICU PTAFG PU V0 SQ datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100" datasheet.pdf
SCR 1200V 520A TO-118 datasheet.pdf